Posvícenské stínání kohouta 2014

14.09.2014 14:00
Přátelé, kamarádi, Posvícenské stínání kohouta, připravené na dnešní slavnostní odpoledne se nekoná. Stačí se podívat na oblohu a předpověď počasí a důvod je nasnadě. Přestože jsme se dopoledne pustili do přípravy, vydatný deštík nás nakonec zahnal do domovů a přinutil akci odvolat. Omlouváme se vám všem, kteří jste se těšili na posvícenské posezení a soutěžení. Ale nezoufejte!!! Rozhodli jsme se stínání kohouta přesunout na příští víkend. Jakmile budeme vědět přesný termín, budeme vás neprodleně informovat. Užijte se posvícenskou neděli a nashledanou za týden. :-)

 

V počínajícím babím létě se přijďte společně pobavit na Posvícenské stínání kohouta. Pořádáme ho pod záštitou místostarosty města Holice Vítězslava Vondrouše za podpory BV elektronik s.r.o. v neděli 14. září 2014 od 14 hodin v areálu městské tržnice (naproti autobusovému nádraží). Předpokládaný konec je v 19 hodin.

Program:
  • Výroba masek (pro děti do průvodu) a krojovaný průvod s kouhoutem Bohdanem
  • Soutěžní pásmo pro děti o ceny: střelba z praku, chůze na chůdách, honění obruče, ruské kuželky, "kurník" (cena soutěžního pasu 20,- Kč)
  • Soutěž o Nejlepší posvícenský koláček (soutěžící - maximálně 10 - musí upéct 60 porcí koláčků cca 3x3 cm - asi z 1 kg mouky - s libovolnou náplní; přihláška níže) - ochutnávat budou lidé, kteří si zakoupí degustační pas (50 Kč/10 vzorků)
  • Stínání kohouta Bohdana (hlavní cenou je živý kohout) – zlatý hřeb programu ve dvou kategoriích - pro děti a pro dospělé
  • Maňáskové divadélko
  • Živá hudba, tanec Česká beseda
  • Posvícenské koláčky, chutné pivo a další občerstvení

 

Přihláška

Jak je to se stínáním?

Stačí mocný švih šavlí a hlava kohouta, zlotřilce, který má na svědomí všechny malé i velké pohromy a protivenství páchaná lidech, se přihlížejícím skutálí k nohám. Následně skončí kohout v kotli a na vývaru z něj si pochutná místní kutálka. Tímto způsobem by tradiční lidovou slavnost stínání kohouta praktikovali ještě na počátku minulého století naši předkové. Na Holicku však již dávno upadla v zapomnění. Pojďme ji proto společně obnovit. Stínání kohouta se konalo o posvícení. Muži měli se zavázanýma očima šavlí setnout kohoutovi hlavu, což bylo velmi obtížné. Kohout symbolizoval zlo a nepořádek a předem býval odsouzen. Jelikož posvícení se slaví v době po žních, často se slavnost konala také jako poděkování za úrodu. Kohout také symbolizoval plodnost. Jistě se přihlásí dost švarných holických junáků, kteří se do obtížného úkolu pustí a zlotřilého kohouta se pokusí ztrestat. Nebojte se, při posvícenském stínání kohouta krev nepoteče. Živý kohout bude pouze přihlížet, jak o hlavu přijde či nepřijde jeho věrná dřevěná kopie. I šavlička bude bezpečná. Nikomu se nic nestane, ale legrace a pobavení si jistě všichni užijeme dosytosti.

Kontakt

Kultura pro město

info@kulturapromesto.cz

737 726 128
605 366 017

Vyhledávání

Novinky, pozvánky

Přihlaste se k odběru novinek a pozvánek na naše akce:

Partneři

PENTA-servis

Restaurace CORONA

            Město Holice

Podporujeme hendikepované:

Svítání

Léthó

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode